Alt Ark Değişimleri

Genel Bilgiler: Çapraşıklığın giderilmesinde, en son alt ark boyutları ve alt kesici diş eğikliliği kendiliğinden bağlı ya da geleneksel braketler kullanıldığında oldukça benzerdir.

İncelenen Makale: Pandis N, Polychronopoulou A, et al. Mandibular Dental Arch Changes Associated With Treatment of Crowding Using Self-Ligating and Conventional Brackets. Eur J Orthod 2010; 32 (June): 248-253.

Geçmiş Deneyimler: Bazı bozukluklar kimi zaman kendiliğinden bağlı braketlerin kullanımına ve çapraşıklığı giderici mekanizmalarına rağmen kalmaktadır. Bazı uzmanlar, pasif, kendiliğinden bağlı sistemlerin kesici dişlerin öne doğru eğimlenmesini minimize ederken daha fazla ark genişletilmesini sağladığını ileri sürmektedirler. Amaç: Çapraşıklığın tedavisinde kullanılan, kendiliğinden bağlı braketler ve bilinen klasik braketler arasındaki alt ark farklılıklarını incelemek.

Dizayn: İleriye yönelik klinik deneme. Katılımcılar: Mandibular çapraşıklığı gidermede diş çekimi tedavisi uygulanmayan 56 hasta. Tüm hastalar tek bir klinisyen tarafından tedavi edildi. Metotlar: Hastalar ya kendiliğinden bağlı braketler ya da bilindik, yanlamasına braketler ile tedavi edildi. Başlangıç durumunda her iki grup arasındaki demografilerde ya da klinik özelliklerde ciddi sayılabilecek farklılıklar görülmedi. Tedavi öncesinde ve tedavinin hemen sonrasında tüm kayıtlar alındı. Interkanin ve intermolar genişlikler, bir yandan yanal sefalogramda kesici dişlerin öne doğru eğiklikleri ölçülürken ark genişlemesinin değerlendirmesini yapmak üzere dental veriler üzerinden alındı. Müdahaleler: Kendiliğinden bağlı braket grubu Damon2 , 0,022 inç braketler ile tedavi edildi. Ark teli dizisi bir 0,014 inç CuNiTi Damon teli, 0,014 x 0,025 inç CuNiTi Damon teli ve bir 0,016 x 0,025 inç paslanmaz çelik tel CuNiTi tellerinden oluşturulan ark formuna adapte edildi. Bilindik braket grubu ise 0,022 inç slot Roth presikripsiyon braket ile tedavi edildi. Ark teli dizisi bir 0,016 inç CuNiTi, bir 0,020 inç orta düzey Sentalloy, bir 0,025 inç paslanmaz çelik ve bir 0,018 x 0,025 inç paslanmaz çelik tel idi. Tüm hastaların birinci ve ikinci azı dişleri bağlandı.

Araştırmanın Sonuçları: Her iki braket sistemi de köpekdişleri arasındaki genişlikte ve kesici dişlerin öne doğru eğilme seviyelerinde artış gösterdi ve bu veriler arasında istatistiksel olarak önemli farklar görülmedi. Her iki grupta da aynı zamanda, intermolar genişliklerde artış gözlendi, kendiliğinden bağlamalı braket grubunda 1,4 mm.lik bir değerde daha fazla artış kaydedildi.

Sonuç: Bilindik braketler ile karşılaştırıldığında mandibular kesici diş çapraşıklığının giderilmesinde, kendiliğinden bağlamalı braketler kesici dişlerin öne doğru eğimlenmesini azaltmamıştır. Bu iki braket arasında, köpekdişleri arasındaki genişlikler benzerdir, ancak molar genişletmede kendiliğinden bağlı braketlerde küçük bir farklılıkla daha fazla artış sağlanmıştır.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmada tedavinin hangi şekilde dağıtılması gerektiğine karar vermenin oldukça zor olduğunu sanıyorum. Rastgele bir paylaşım yapıldığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmamakta ve beni, gerçeklerin ne olduğu konusunda meraklandırmaktadır. Ark boyutları karşılaştırıldığında, molar genişliklerdeki farklılıkların kendiliğinden bağlı braket ile mi yoksa farklı ark teli ilerlemesi ve braket preskripsiyonu ile mi ilgili olduğuna karar vermenin oldukça zor olduğunu düşünüyorum. Son söz olarak, bilindik braketler ile kendiliğinden bağlamalı braketler arasında ciddi sayılabilecek netice farklılıkları ortaya koymak gerçekten güçtür.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS EMail: teliades@forthnet.gr

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.