Ağız ve Yüze İlişkin Miyofonksiyonel Tedavi

Genel Bilgiler: Ağız ve yüze ilişkin miyofasiyal tedavi, anterior açık kapanışın kapatılmasını, uzun vadede daha stabil hale getirebilmektedir.

İncelenen Makale: Smihtpeter J, Covell D Jr. Relapse of Anterior Open Bites Treated With Orthodontic Applicances With and Without Orofacial Myofunctional Therapy. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2010; 137 (May): 605-614.

Geçmiş Deneyimler: Anterior açık kapanış vakaları, düzeltilecek ortodontik problemlerin en zorları arasında kabul edilmektedir. Peki, ağız ve yüze ilişkin miyofonksiyonel tedavi, anterior açık kapanışın kapatılmasında uzun dönemli stabiliteyi arttırabilmekte midir? Eğer hastalarınıza yardım etmeyi hedefliyorsanız, bunu bilmeniz önemlidir. Amaç: Ortodontik apareylerin kaldırılmasından önce, ağız ve yüze ilişkin miyofonksiyonel tedavinin uygulanması, kapatılan anterior açık kapanışların tekrar eski hallerine dönme riskini azaltıp azaltmadığını değerlendirmek.

Katılımcılar: Bu araştırma için vaka topluluğu ortodontik relapsın ardından, ağız ve yüze ilişkin miyofonksiyonel tedavi için refere edilmiş 49 hastadan oluşan kontrol grubundan oluşmaktaydı. Ayrıca deney grubu olarak da, ortodontik tedavi süresince ya da öncesinde, ağız ve yüze ilişkin miyofonksiyonel tedavi için refere edilmiş 27 hasta değerlendirmeye alındı.

Metot: Deney grubundaki 27 vaka, tedaviye standart bir yaklaşım olarak ağız ve yüze ilişkin kas bilim uzmanları tarafından tedavi edildi. Bu gruptaki 4 vaka, relaps şikâyetiyle miyofonksiyonel tedaviye alındı. Diğer 23 vakanın da sabit ortodonti tedavi geçmişi bulunmamaktaydı. Açık kapanışın kapatılmasının miktarı ve stabilitesi, ortodonti tedavisinden 6 yıl sonra, yeniden değerlendirmeye alındı.

Araştırmanın Sonuçları: Deney grubundaki 27 vakanın 17’si, kaydadeğer bir relapsa sahip değildi; 9 vaka, 1 mm. relapsa ve 1 hasta da 4 mm. relapsa sahiptiler. Deney grubunun yüzde 63’lük kısmı, açık kapanışta %100’lük düşüşe sahip oldu. Kontrol grubu, ortalama değer olarak 3,4 mm. overbit relaps gösterdi. Deney grubu, klinik ve istatistiksel olarak daha az açık kapanış relapsına sahip oldular. Sonuç: Anterior dental açık kapanışların kapatılması ve kapalı durumunun sürdürülmesinde, ağız ve yüze ilişkin miyfonksiyonel tedavi etkili olmuştur.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmanın sonuçları çok etkileyiciydi. Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, açık kapanışların tedavi edilmesinde ağız ve yüze ilişkin miyofonksiyonel tedavi konusunda endişelerim olmuştur, ancak bu araştırmanın sonuçlarına bakılırsa kendi pozisyonumu yeniden değerlendirmeye almam gerekir. Bilhassa, deney grubundaki 27 vakadan 23’ünün sabit ortodonti tedavisi ile ilgili bir geçmişinin olmaması ve buna rağmen oldukça önemli ve stabil açık kapanışın kapatılmasına sahip olması, beni etkiledi.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD EMail: spchpathpc@comcast.net

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.