Ortodonti Bir Tutkudur

Akademik kariyerleri peşinde koşanlar için sıkıntılı bir süreç olabilir çünkü serbest hekimliğe geçişte ortodonsitler, çok kısa süreler içinde, çok fazla sayıda araştırma yapmak zorundadırlar.

İncelenen Makale: Noble J, Hechter FJ, et al. Motivational Factors and Future Life Plans of Orthodontic Residents in the United States. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2010; 137 (May): 623-630.

Geçmiş Deneyimler: ABD’deki ortodonti biliminin geleceği büyük ölçüde şu anki ortodonti stajyerlerinin motivasyon ve hedeflerine bağlı görünmektedir. Peki bu motivasyon ve hedefler nelerdir? Bu kişileri anlamak, gelecekte yapılabilecek ortodonti çalışmalarının ne yönde olacağı konusunda daha iyi fikir verebilir.

Amaç: ABD’deki ortodonti stajyerlerinin gelecek için planlarını ve kariyer seçimlerini etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak. Katılımcılar: Online anketi tamamlayan 136 ortodonti stajyeri. Metot: 37 ortodonti programı dâhilinde 335 stajyere e-posta olarak gönderilmek üzere online bir program kullanıldı; 136’sından yanıt alındı. Stajyerlerden 2007 yılının Mayıs ayında 57 çoktan seçmeli ve tek cümlelik sorular hakkında yanıtlar istendi. Bu kişileri teşvik etmek üzere, anketi tamamlayanlardan rastgele birinin yeni bir ortodontik dolgu ışığı kazanacağı bilgisi verildi. Anket şu segmentlere ayrıldı: Toplumsal istatistikler; ortodontiyi seçme nedenleri; ortodonti programları üzerinde değerlendirme; ve geleceğe yönelik hedefler. Bu sorulara verilen yanıtlar daha sonra istatistiksel olarak analiz edildi.

Anketin Sonuçları: ABD’de stajyerlerin ortodontiyi seçme nedenlerinin en başında ortodontiye karşı duyulan tutku geldiği belirlendi. Entelektüel uyarılar ya da insanları kamçılayan durumların da önemli bir faktör olduğu bilgisi elde edildi. Ortodonti stajyerlerinin birçoğunun, ortodontist olmaya daha diş hekimliği fakültesine girmeden önce karar verdikleri anlaşıldı. Ankete katılanların yalnızca 2’sinin akademik bir kariyer düşündüğü belirlendi.

Sonuç: Ortodonti stajyerlerinin yalnızca çok az bir kısmının akademik bir kariyer sürdürmek istemesi nedeniyle şu anki ortodonti eğitimindeki krizi yakın gelecekte çözmek pek mümkün görünmemektedir.

Araştırmacının Yorumları: Makalenin yazarlarının önerilerine bakılırsa, ortodonti eğitimindeki mevcut krizi önlemek amacıyla öncelikle araştırmacıları ve eğitimcileri daha özel bir pozisyona yükseltmek mantıklı görünmektedir. Kendi deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Ortodonti programımıza başvuran kişilerin hemen hemen tamamı, çeşitli formlarda akademik çalışmalar hedeflemektedir. Ancak mezuniyetin ardından pek azı bu isteklerini devam ettirmekteler. Stajyerleri akademik yönde teşvik edecek daha önceki devlet burs destekli programlar oldukça başarısız olmuşlardı. Birçok ortodonti stajyeri aldıkları burslarının gerekliliklerini yerine getirmek üzere yalnızca bazı öğretim formlarını doldurdular ve bu zorunluluklar sona erdiğinde hemen hepsi kendi özel klinik çalışmalarına yönlendiler. Akademik kariyeri sürdürme ve serbest hekimliğe geçerek özel çalışmalara yönlenmek arasındaki çok ciddi ekonomik farklılıklar sebebiyle ortodonti eğitimcileri yetişmediği konusunda güçlü hislerim bulunmakta.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD EMail: drjamesnoble@gmail.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.