Retansiyon Sürecinde Hastaların Sorumluluk Algısı

Genel Bilgiler: Ortodonti tedavisinin sonuçları konusundaki memnuniyet, retansiyon için hastanın sorumluluk algısına ve hissedilen diş pozisyonunun stabilitesine bağlı olmaktadır.

İncelenen Makale: Mollov ND, Lindauer SJ, et al. Patient Attitudes Toward Retantion and Perceptions of Treatment Success. Angle Orthod 2010; 80 (July): 656-661.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontistler olarak, apareylerini giydikten sonra hastalarımızın mutlu kalmalarını isteriz. Sonuçta hastalar, tedaviden memnun kaldıklarında diğer insanlara tavsiyelerde bulunabilmektedirler. Peki, memnuniyet, sonucun stabilitesine mi bağlıdır? Açıkçası, sonucun stabilitesi, retansiyona bağlı olmaktadır. Stabiliteyi sağlama konusunda öncelikle kim sorumludur? Hasta mı, yoksa ortodontist mi?

Amaç: Ortodontik retansiyonda sorumluluk konusunda hastaların düşüncelerini ve retansiyon/tedavi başarısına ilişkin algılamalar ile ilgili hastaların tutumunu değerlendirmek.

Dizayn/Katılımcılar: Daha önce ortodonti tedavisi geçiren kişileri kapsayan, geçmişe yönelik anketler.

Metotlar: Katılımcılara memnuniyet, retansiyon ve retensiyon için hastaların hissettikleri sorumluluklar ile ilgili 555 adet soruyu içeren anketler verildi. Toplamda 428 anket elde edildi. Yazarlar, anketin sonuçlarını, sorulan sorulara dayalı olarak hesapladılar.

Araştırmanın Sonuçları: Anketi yanıtlayan katılımcıların büyük kısmının yanıtlarına bakıldığında, bu kişilerin tedavi sonrasında ve şu anda dişlerin dizilimleri ve dişlerinin tam uyumlu olup olmadığı konularında memnun ya da oldukça memnun oldukları görüldü. Yanıt verenlerin yaklaşık %40’lık kısmının tedavi sonrasında memnuniyetlerinde düşüş olduğu gözlendi. Ortodontik retensiyon için sorumluluk göz önüne alındığında, birçok kişi dişlerinin bu sağlıklı dizilimini sürdürmesinde kendilerini sorumlu bulduklarını belirtti. Görülmeyen sabitleyicilere sahip hastalar, Hawley ya da kalıcı bağlı sabitleyiciler ile karşılaştırdıklarında daha memnun olduklarını not ettiler. Sabitleyici kullanımına devam edilmemesi önemli ölçüde sabitleyicinin modeline bağlıydı, Hawley sabitleyicilerinde %45, görülmeyen sabitleyicilerde %65 ve bağlı sabitleyicilerde %68 değerlerinde hastalar bu sabitleyicileri kullanmayı sürdürdü.

Sonuç: Araştırmanın yazarları, tedavi sonrası hastada diş pozisyonunun stabilite algısı ve şu anki memnuniyet arasında güçlü bir ilişki olduğu kanısına vardılar.

Araştırmacının Yorumları: Bu oldukça geniş çaplı bir araştırmaydı ve sunulan bilgiler gayet iyiydi. Şunu not etmekten memnuniyet duyacağım ki, uzun süreli tedaviler ile ilişkili memnuniyet duygusu gayet üst seviyededir. Ayrıca hastaların, dişlerin dizilimini korumaları konusunda kendilerini sorumlu görmeleri beni memnun etmiştir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD EMail: slindauer@vcu.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.