Kompozit Reçinenin Kayma Bağ Direnci

Genel Bilgiler: Bağlamadan evvel seramik yüzeyler için en iyi tedavi hidroflorik asidi takiben silan bağlama maddesidir.

İncelenen Makale: Yadav S, Upadhay M, et al. Influence of Ceramic (Feldspathic) Surface Treatments on the Micro-Shear Bond Strength of Composite Resin. Angle Orthod 2010; 80 (July): 765-770.

Geçmiş Deneyimler: Yetişkinleri tedavi eden ortodontistler, braketleri porselen kaplamalara bağlarken bazı problemlerle karşılaşırlar. Buradaki yüzeyler, mine yüzeyi ile karşılaştırıldığında, farklı yollarla hazırlanmak zorundadır. Bağlamadan önce yüzeyi tedavi etmek için birkaç seçenek bulunmaktadır. Peki, hangi tip preparasyon en iyi kayma bağ yüzeyi değerini sunar?

Amaç: Altı adet farklı yüzey tedavi edici materyalin, ortodontik kompozit reçinenin porselen disklere bağlanmasında, kayma bağ yüzeyi değerlerini karşılaştırmak.

Dizayn: Laboratuar çalışması.

Metot: Totalde 36 dairesel feldispatik porselen numune hazırlandı ve 6 ayrı gruba ayrıldı. Birinci grupta, porselen diske ilişkin herhangi bir preparasyon yapılmadı ve bu grup kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci grupta, numuneler asidik primer ve silan bağlama maddesi karışımı ile tedavi edildi. Üçüncü grup, numuneler %9,5’lik hidroflorik asit ile 60 saniye boyunca tedaviye bırakıldı. Dördüncü grupta, yüzeyler hidroflorik asidi takiben silan bağlama maddesi ile tedavi edildi. Beşinci grup ise, yüzey hava-partikül abrazyonu ile tedavi edildi. Ve son olarak altıncı grupta, numuneler hava-partikül abrazyonunun ardından asit primer ve silan bağlama maddesi ile tedavi edildi. Bu tedavilerin ardından braketler, ışınlı tedavi kompozitler ile dişlere bağlandı. 24 saatlik bekletmenin ardından braketler kaldırıldı ve kayma bağ dirençleri ölçüldü.

Araştırmanın Sonuçları: En yüksek kayma bağ dayanım gücü hidroflorik asidi takiben uygulanan silan bağlama maddesi ile elde edilmiştir. En düşük bağ kuvveti de kontrol grubunda ölçülmüştür ki bu gruba herhangi bir preparasyon uygulanmamıştı.

Sonuç: Hidroflorik asit ve silan ile tedavi edilen grup en yüksek bağ kuvvetine sahip olmaktadır ve braketlerin porselene bağlanmasında altın standart olarak düşünülmelidir. Araştırmacının Yorumları: Bu aynı zamanda benim de deneyimimdi ve hidroflorik asit ile silan bağlama maddesi porselen kaplamalara mükemmel bir bağ sağlamaktadır. Birçok yetişkin hasta tedavi ettim ve bu teknik ile her zaman tatminkar sonuçlar elde ettim.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD EMail: syadav@iupui.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.