Cerrahi Öncesi Hazırlık

Bu vaka raporu, mandibular geliştirme geçiren Sınıf II hastasının distal segment rotasyonunu maksimize etmede bir teknik ortaya koymaktadır ve bu teknik ek bir çene projeksiyonunu gerektirmemektedir.

İncelenen Makale: Momaerts MY, Lopez-Arcas JM, Schurmans A-M. Correction of Skeletal Class II –Anterior Deep Bite and Prominent Chin by Forced Surgical Rotation of the Mandible. Br J Oral Maxillofac Surg 2010; 48 (July): 349-351.

Geçmiş Deneyimler: Özellikle yetişkinlerde, şiddetli Sınıf II iskeletsel maloklüzyonları düzeltmek oldukça zor olabilmektedir. Eğer problem yeterince ciddiyse ve estetik de göz önünde bulunduruluyorsa, ortodontik ve ortognatik cerrahinin bir arada bir tedavi olarak sunulması yaklaşımı düşünülebilir. Anterior derin kapanış ve çıkık çene de bulunuyorsa, cerrahi öncesi ortodonti Spee’nin kavisini sürdürmek üzere dâhil edilebilir (Spee kavisi: dişlerin oklüzal diziliminin anatomik eğikliği). Bu, mandibular geliştirme sırasında yüzün uzunluğunda daha fazla artış sağlamakta ve azı dişlerini oklüzyon içerisine getirmek için gereken saat yönündeki rotasyon, çenenin çıkıklığını da azaltmaktadır. Bu rotasyonu maksimize etmeye çalışmak, genial azaltmanın gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır ki bu estetik olmayan bir durumdur.

Amaç: Bilateral sagital kemik ameliyatı sırasında alt çenenin saat yönündeki rotasyonunu maksimize etmede bir metodu tanımlamak.

Metotlar: Yazarların cerrahi öncesi ortodonti süresince önerilene bakıldığında, ameliyat sonrası hemen üst üste oturacak olan azı dişleri kompozit ile bağlanır. Ful aşındırmayı, ışınlı yapıştırma maddesi ve kompozit resini önermektedir. Alt çene azı dişleri genel olarak ilk tercihtir ancak bazı zamanlarda üst çene azı dişleri de kullanılabilir. Ek kompozit gerekli durumlarda ilave edilebilir. Kompozit onlaylar (akril veneri de olabilen döküm metal kapsül; parsiyel protez desteği ve aynı zamanda örtülü kapanış düzelticisi veya doğal dişlere şine olarak kullanılan, bir dişin oklüzal yüzünü tamamen sıkıca örten bir oklüzal tırnak uzantısı) cerrahi işlem sırasında kaldırılır ve gerekli görülürse yeşil taşlı delici alet ile sonlandırılabilir.

Araştırmanın Sonuçları: Bu rapora göre, çenenin çıkıklığını azaltmanın yanında dental maloklüzyon da oldukça iyi şekilde düzeltilmiştir.

Sonuç: Posterior kompozit onlaylar ile cerrahi öncesi Spee kavisinin sürdürülmesi, bimaksiler cerrahi ihtiyacından ya da iskeletsel Sınıf II derin kapanış ve çıkık çeneye sahip hastalarda genial azaltmadan sakınmayı sağlayabilmiştir.

Araştırmacının Yorumları: Cerrahi öncesi Sınıf II derin kapanış vakalarında Spee kavisini derecelendirmeden kaçınmak, yaygın bir prosedürdür çünkü distal segment rotasyonu ek bir çene projeksiyonu yerine yüz uzunluğunu arttıran mandibular geliştirmeyi ifade etmektedir. Makale, bu işlemleri bir aşama daha ileri götürüp posterior dişler sokmayı deneyerek rotasyonu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ek prosedürün bu öneriye nasıl etkiyeceği konusunda henüz bir veri bulunmamaktadır ancak dental uzunluğu minimize etmenin potansiyel olarak yararlar sağlayabileceği söylenebilir.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

EMail: maurice.mommaerts@azbrugge.be

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.