Ektopik Süren Köpek Dişlerinin, Üst Çene Kesici Diş Kök Rezorbsiyonu Üzerinde Uzun Vadedeki Etkisi

Genel Bilgiler: Köpek dişlerinin ektopik sürmesi sebebi ile ortaya çıkan maksiler kesici diş kökü rezorbsiyonu genellikle maksiler köpek dişi etkilenen dişten uzaklaştırıldığında daha kötüye gitmemektedir.

İncelenen Makale: Bjerklin K, Guitiorkh CH. Maxillary Incisor Root Resorption Induced by Ectopic Canines: A Follow-Up Study, 13 to 28 Years Posttreatment. Angle Orthod 2011; 81 (September): 800-806.

Geçmiş Deneyimler: Daha önce gerçekleştirilen araştırmalarda da ortaya konduğu üzere maksiler köpek dişleri maksiler yanal kesici dişlerine ektopik olarak lingual sürdüklerinde bu dişlerin %50’ sinin hafif ya da şiddetli kök rezorbsiyonlarına uğradığı bilinmektedir. Peki, uzun vadede bu dişlere ne olmaktadır?

Amaç: Maksiler kesici dişlerin kök rezorbsiyonların üzerinde, köpek dişinin ektopik gelişiminin uzun vadedeki etkilerini belirlemek.

Araştırma Dizaynı/Metotlar: Bu araştırma, ortodonti tedavileri süresince ektopik maksiler köpek dişleri nedeniyle orta ya da ileri derecede kök rezorbsiyonlarına maruz kalan 38 hastaya ait 55 dişin geçmişe yönelik analizlerini kapsamaktaydı. Bu bireyler, ortodontik apareyleri kaldırıldıktan 13 ile 28 yıl aralarında sürelerle yeniden çağrıldılar. Diş kökleri ve kuronlar üzerinde uzun vadede oluşan etkileri dökümanlandırmak amacıyla bu kişilerin klinik incelemeleri gerçekleştirildi ve dental volumetrik bilgisayarlı tomografi taramaları alındı.

Araştırmanın Sonuçları: Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, ortodonti tedavisinin sonrasında 55 dişin 4 tanesi kaybedildi. Dişlerden 7 tanesinde, ortodonti tedavisinin sonrasında kök rezorbsiyonunun miktarı daha ciddi hale gelmeye başladı. Ancak yine de, 26 vakada kök rezorbsiyonlarında bir değişim görülmedi ve 3 vakada da rezorbsiyonun derecesi daha iyi hale getirildi.

Sonuçlar: Vakaların büyük bir kısmında, maksiler yanal kesici dişlerin ve merkezdeki kesici dişlerin palatal yönlerinde gelişme gösteren kök rezorbsiyonları köpek dişi köklerden uzaklaştırıldıktan sonra uzun vadede ilerlemeyi sürdürmemektedir. Sadece birkaç vakada kök rezorbsiyonları daha ciddi hale gelerek diş kayıplarına neden olmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Bunun mükemmel bir araştırma olduğunu söylemeliyim. Bu bilgileri dökümanlandırmak adına İsveç Jönköping’ te bulunan bu araştırmacılar, bu çevredeki en iyi araştırma topluluğuna sahip görünmektedir. Ektopik maksiler köpek dişleri nedeniyle şiddetli kök rezorbsiyonlarına sahip hastaların ciddi -palatal ve apikal kök rezorbsiyonları bir kenara bırakılırsa, uzun vadede dişlerini koruyabileceklerini bilmek gerçekten çok önemlidir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: krister.bjerklin@lj.se

Anahtar Kelimeler: Uzun-Vadede Kök Rezorbsiyonu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.