Yarık Damak ve Dudak Hastalarında Kısa Yumuşak Damakların Varlığı, Velofaringeal Yetmezliğe Maruz Kalan Hastalar Arasında Yüksek Oranda Yaygınlık Göstermektedir

Genel Bilgiler: Kısa yumuşak damakların varlığı, yarık dudak ve damak hastalarında Le Fort I kemik ameliyatını takiben meydana gelebilecek velofaringeal yetmezlik (damak ve yutak yetersizliği nedeniyle burundan konuşma, yiyecek ve içeceklerin burundan gelebilmesi durumu) konusunda yüksek oranda prediktif olmaktadır.

İncelenen Makale: McComb RW, Marrinan EM, et al. Predictors of Velopharyngeal Insufficiency After Le Fort I Maxillary Advancement in Patients With Cleft Palate. J Oral Maxillofac Surg 2011; 69 (August): 2226-2232.

Geçmiş Deneyimler: Amerika Birleşik Devletleri’ nde bireylerin yarık damak ya da yarık dudağa sahip olarak doğmalarının oranı 700 doğumda 1 olarak belirtilmektedir. Bu sebeple de bazı ortodontistler bu tür hastaları tedavi etmektedirler. Aslında birçok rutin ortodontik tekniklerin bu bireyler için de kullanılabilmesine rağmen, üst çenenin gelişimi üzerinde erken cerrahi müdahalelerin etkileri nedeniyle bazı bireylerin kapanış bozukluklarının düzeltilebilmesi için Le Fort I kemik ameliyatlarına ve üst çenenin ileri yönde hareketine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu bireylerden bazılarında, cerrahi müdahale sonrasında velofaringeal yetmezlikler yaratılabilmektedir. Peki, Le Fort I osteotominin ardından velofaringeal yetmezlik oluşup oluşmayacağını bildirebilecek bir prediktörden söz etmek mümkün müdür?

Amaç: Le Fort I kemik ameliyatı geçiren, sendromik olmayan yarık dudak ve damak hastalarından oluşan geniş bir araştırma topluluğunu değerlendirerek velofaringeal yetmezliğe dair olası bir prediktörün varlığını belirlemek.

Araştırma Dizaynı/Metotlar: 8 yıllık bir zaman periyodunda Le Fort I kemik ameliyatına ihtiyaç duyan yarık dudak ve damak hastalarının geçmişe yönelik analizini içeren bir araştırmaydı. Yine araştırmanın kriterlerine dayalı olarak, 65 adet vaka incelendi. Velofaringeal yetmezliğe ilişkin herhangi bir prediktörün var olup olmadığını belirlemek üzere makalenin yazarları, Le Fort I kemik ameliyatından önce ve sonra çeşitli sefalometrik ve yumuşak doku örneklerini değerlendirdi. Cerrahi müdahaleden sonra ise hastanın velofaringeal fonksiyonları değerlendirildi.

Araştırmanın Sonuçları: Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ise, operasyon öncesi yumuşak damak uzunluğunun yarık damak vakalarında Le Fort I osteotominin ardından gelişen velofaringeal yetmezliğe dair en önemli prediktör olduğu ortaya kondu. Cerrahiden önce kısa yumuşak damağa sahip bireyler, çene cerrahisinin ardından velofaringeal yetmezlik geliştirmek yönünde en büyük olasılığa sahipti.

Sonuçlar: Le Fort I kemik ameliyatı gerektiren yarık dudak ve damak hastalarında kısa bir yumuşak damak, vakaların velofaringeal yetmezlik ile karşılaşmasında oldukça yaygın bir etkiye sahiptir.

Araştırmacının Yorumları: Ben, kişisel olarak yıllar boyunca kafatası ve yüz ilişkilerini inceleyen bir ekipte yer aldım. Buna dayanarak, buradaki bireylerin araştırmaları ile ortaya konulan verileri onaylayabilirim. Le Fort I kemik ameliyatını takiben yarık damak ve dudak şekil bozukluklarına sahip birkaç hasta velofaringeal yetmezliğe sahip olmuştu. Aslında bunu onarmak imkansız değildir, ancak çoğu zaman faringeal flep cerrahi prosedür (yutak arka duvarından kaldırılan mukoperiosteal flepin yumuşak damak arka kenarına dikilmesi) gerektirmektedir. Bu cerrahi prosedürü gerçekleştirmek için en iyi zamansa, tabii ki Le Fort I osteotominin sonrasında olacaktır.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: Bonnie.Padwa@childrens.harvard.edu

Anahtar Kelimeler: Velofaringeal Yetmezlik, Yardık Dudak & Damak, Le Fort I Kemik Ameliyatı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.